PSD își asumă guvernarea și cere instalarea rapidă a unui nou Executiv Recomandat

Președintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat marți, după consultările de la Palatul Cotroceni cu președintele Nicușor Dan, că social-democrații sunt pregătiți să își asume guvernarea și să contribuie la formarea rapidă a unui nou Executiv.

Potrivit lui Grindeanu, România are nevoie de un guvern instalat cât mai curând, având în vedere obligațiile internaționale ale țării, implementarea proiectelor din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), precum și provocările economice actuale.

„PSD l-a anunțat astăzi pe președintele României că este gata să își asume guvernarea. Așteptăm finalul acestor consultări, iar PSD este gata să formeze un guvern care să intre cât mai rapid în funcție”, a afirmat liderul social-democrat.
Acesta a susținut că disputele politice privind menținerea unor persoane în funcții trebuie să înceteze și a subliniat că PSD, în calitate de cel mai mare partid din Parlament, dorește să facă parte din soluția de guvernare.

Întrebat despre posibilitatea unei majorități parlamentare împreună cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), Grindeanu a respins categoric această variantă.
„Nu. Cu AUR, nu”, a declarat acesta.
Consultările de la Cotroceni continuă cu partidele parlamentare, în vederea desemnării unui premier și formării unei noi majorități guvernamentale.

Evaluaţi acest articol
(0 voturi)

Lasă un comentariu

Asigură-te că ai introdus toate informațiile necesare, indicate printr-un asterisk (*). Codul HTML nu este permis.